
Thema les 6:
Botanisch gelliprint boekje
Inleiding: In les 4 hebben we kennisgemaakt met gelliprinten. Met de druktechniek die we toen behandeld hebben, is het vrij eenvoudig om in een relatief kort tijdsbestek veel werk te maken. Omdat de afdrukken het resultaat zijn van een proces waarin veel geëxperimenteerd wordt, zijn er topstukken en gewone stukken.
Inhoud: We gaan een boekje maken met de gewone stukken en als kaft gebruiken we een deel van het gelamineerde papier uit les 5.
Eerst maken we een selectie van 10 stuks A5 prints die we in het boekje willen verwerken. Met een papiersnijder halen we de witte randjes eraf. Vervolgens leggen we de velletjes papier op volgorde van keuze. Het kleinste velletje gebruiken we als sjabloon voor de rest om te trimmen, zodat alle papiertjes even groot zijn.
Vouw alle velletjes over de korte zijde dubbel met de print naar binnen. Pak een magazine en leg het eerste (pagina 1 en 2) dubbelgevouwen velletje met de open kant naar links – let op dat het printje aan de binnenzijde niet ondersteboven zit. Verdeel met een lijmstift de lijm over het hele vlak, ook de randjes zijn belangrijk. Pak nu het volgende dubbelgevouwen velletje (pagina 3 en 4) en plak deze rug op rug van pagina 1 en 2. Wrijf pagina 2 en 3 goed aan elkaar! Ga nu verder met pagina 5 en 6 totdat alle velletjes op elkaar zijn geplakt. Werk met de schaar eventuele randjes bij. Gebruik een stuk karton voor de kaft.
Pak nu het gelamineerde papier en kijk welk deel een mooie kaft maakt. De procedure lijkt op het kaften van schoolboeken. Zorg voor een overlap aan alle kanten van 2 tot 3 cm. Vouw de kartonnen kaft over de korte zijde dubbel. Leg het (binnenwerk) boekje erin en vlak de rug aan de buitenzijde van de kaft af met een vouwbeen. Haal het binnenboekje eruit en klap de kartonnen kaft open met de buitenkant naar boven en leg het verticaal voor je neer. Plak een strook tapijttape horizontaal op de (verticale) kaft, begin bovenaan, het maakt niet uit als het wat uitsteekt. Trek de beschermlaag* eraf. Ga nu door naar de volgende laag, sluit deze netjes aan. Trek ook hier weer de beschermlaag ervan af, ga zo door totdat je de hele kaft beplakt heb met tape.
Leg de gekozen omslag (gelamineerd papier) met de onderkant naar boven voor je neer en trek de kartonnen kaft met tape voorzichtig los. Vouw het tape dat over de kaft valt om naar de binnenzijde en doe eventueel wat van de beschermende tape velletjes* over de tape aan de binnenzijde heen. Keer de kaft om en wrijf goed over de kaft heen. Knip de zijkanten, rug en bovenkanten van de overlappende kaft schuin af (net als bij het kaften van een boek) en plak aan de binnenzijde van de kartonnen kaft over de tape heen plak de losse stukje ook vast met tape.
Smeer tenslotte lijm met een lijmstift aan de linker binnenkant van de kaft en plak de eerste pagina van het binnen boekje hierop vast. Klap het boekje dicht en wrijf alles goed aan. Herhaal dit met de rechterzijde van de kaft en de laatste pagina van het boekje. Ga tot slot nogmaals (voorzichtig) met het vouwbeen over de rug van het boekje.


Samenvatting: Ook gelliplate afdrukken die niet interessant genoeg zijn kun je prima gebruiken door er kleine boekjes van te maken.waarin je kunt tekenen, plakken of schrijven.
